Değerli Yolcumuz,

Öncelikle sizlere Corendon Havayolları ile iyi yolculuklar dileriz!

Aşağıdaki bilgiler, Corendon Havayollarıyla yapacağınız uçuşla ilgili olarak aklınıza takılabilecek her türlü soruya cevap vermek üzere hazırlanmıştır.

Daha fazla bilgi, tavsiye ya da talepte bulunmak için lütfen bizlerle iletişime geçiniz:

Corendon Havayolları
Müşteri İlişkileri Departmanı
Güzeloluk Mah.1879 Sok. No: 148
07200 ANTALYA / TURKIYE
FAX: +90 242 324 32 40
customer@corendon-airlines.com

Biletinizi satın alarak burada yer alan kayıt ve şartları kabul etmiş bulunuyorsunuz. İşbu kayıt ve şartlar, siz değerli yolcularımıza önceden tebligatta bulunmaksızın, tamamen Corendon Havayolları’nın inisiyatifinde olmak kaydıyla, değişikliğe tabidir.

Corendon Havayolları corendonairlines.com web sitesinde mevcut olan bilgilerin tamlığı ve doğruluğu hakkında ve bu bilgilerin güncel kalması hususunda herhangi bir taahhütte ve beyanda bulunmamaktadır.

Corendon Havayollarının operasyonları ve uçuşları ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun olarak yürütülmektedir. Bu düzenlemeler ile burada tanımlanan satış şartları arasında herhangi bir ihtilaf olması halinde, ilgili ulusal/uluslararası düzenlemeler geçerli olacaktır.

Corendon Havayolları, taşıma işini sadece taşıma belgesinde (bilet veya herhangi başka surette düzenlenmiş taşıma belgesi) adı geçen yolcuya sunar.

Taşıma belgeleri başkasına devredilemez. Elektronik bir biletle seyahat etmediğiniz sürece, taşıma sadece, yolcunun adına düzenlenmiş geçerli taşıma belgesinin gösterilmesi halinde talep edilebilir.

Elektronik bir biletle seyahat edilmesi halinde, ancak kimliğinizi gerektiği ölçülerde kanıtlayabilirseniz ve adınıza elektronik bir bilet düzenlenmişse seyahat etme hakkınız bulunmaktadır.

Yapılan bir rezervasyon bir başkasına devredilemez, isim değişikliği yapılamaz. Parkur, gün ve saat değişiklikleri değişiklik kuralları çerçevesinde yapılabilir. Yolcunun talep ettiği tarih ve parkur ile ödenen ücret arasındaki fiyat farkı oluşuyorsa bu fark yolcudan ayrıca tahsil edilir.

Tarifeli kalkış saatinden sonra rezervasyon değişikliği yapılamaz, bilet iptal edilemez ve ücret iadesi yapılamaz.

Ücret iadesi, kart sahibine, ödemeyi yaptığı kredi kartına ve biletin alındığı yerden yapılır. Bu işlem, Corendon Havayolları yetkili satış ofisleri, çağrı merkezi veya acentelerden olabilir. Nakit ödemelerin iadesi sadece ödeme yapılan yerden yapılabilmektedir.

Corendon Havayolları, kendi ağır kusuru olmaksızın rezervasyon işlemi sırasında sistemin herhangi bir kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti, silinme, kayıp, işlemin veya iletişimin gecikmesi, bilgisayar virüsü, iletişim hatası, hırsızlık, imha veya izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi veya kullanılması hususunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Yolcu aşağıda yazılı olan kuralları bileti alarak kabul eder ve uygulamayı taahhüt eder. Yolcu rezervasyon kaydındaki uçuşu gerçekleştirmediği takdirde ücret iadesi yapılmaz.

Ödeme yapıldıktan sonra seyahat kesinleşmiş olarak kabul edilecek olup, daha sonra rezervasyon kaydınızda ve uçak biletinizde yapacağınız iptal ve değişiklikler toplam bilet ücreti üzerinden aşağıdaki kurallar doğrultusunda işlem görecektir.

Rezervasyon iptali durumunda, iade işlemleri net bilet ücreti üzerinden yapılacak olup Servis Bedeli iadesi yapılmaz.

İPTAL CEZA KURALLARI
  Son Gün 1gün-1 hafta 1 hafta-1ay 1 aydan fazla
ECO 100% 100% 100% 100%
FLEX 100% 70% 50% 30%
PREMIUM 100% 50% 10% 0%

REBOOKING CEZA KURALLARI
  Son Gün 1gün-1 hafta 1 hafta-1ay 1 aydan fazla
ECO 100% 100% 100% 100%
FLEX 100% 50% 30% 10%
PREMIUM 100% 30% 0% 0%

 

*Tur operatörüne kapalı uçuşların değişiklik ve ceza kuralları, tur operatörüne göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgiyi acentanızdan talep edebilirsiniz.

Taşımayı reddetme hakkı

 • Yolcunun davranışları, yaşı veya fiziksel ya da zihinsel durumu

 • Corendon Havayollarının hizmetleri arasında bulunmayan özel Taşıyıcı yardımı gerektiriyorsa,

 • Diğer yolcuları rahatsız ediyorsa ya da reddedilmesine neden oluyorsa, ya da

 • Kendisine ya da diğer yolculara veya eşyalara yönelik herhangi bir tehlike ya da risk oluşturuyorsa, 

 • Yolcu, bütün yolcuların güvenli, etkili ve rahat bir şekilde taşınmasını ya da Corendon Havayollarının yolcularına karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak amacıyla Corendon Havayolları tarafından verilen talimatlara uymuyorsa,

 • Yolcu, seyahatinin güvenliği ile ilgili olarak kuşku uyandıracak şekilde davranıyorsa ki bu tarz bir davranış tehdit edici, kötü ya da hakaret içeren bir dilin kullanılmasını da kapsamaktadır,

 • Yolcu, kendisini ya da bagajını Corendon Havayollarının ya da herhangi bir havaalanı veya hükümet yetkilisinin yaptığı güvenlik kontrolüne sokmayı reddediyorsa,

 • Ödenmesi gereken ücret ya da masraflar ve vergiler ödenmemişse ya da Corendon Havayolları ile yolcu arasında anlaşma sağlanan kredi ayarlamalarına uyulmamışsa;

 • Gümrük ve/veya Göçmenlik Makamları ya da diğer Hükümet Makamları, sözlü ya da yazılı olarak Corendon Havayollarını ilgili yolcunun uçamayacağı konusunda bilgilendirmişse ki bu durum yolcunun Gümrükten ve/veya Göçmenlik Makamlarından ya da herhangi bir başka Hükümet Makamından olumsuz bir seyahat tavsiyesi almasını da kapsamaktadır;

 • Yolcu düzgün ve geçerli dokümanlara sahip değilse;

 • Yolcu, transit halde olduğu bir ülkeye ya da geçerli bir giriş dokümanına sahip olmadığı bir ülkeye girmeye çalışıyorsa;

 • Yolcu uçuş sırasında dokümanlarını imha etmişse;

Yolcu tarafından sunulan bilet:

 • Geçersizse;

 • Kayıp, çalıntı, sahte ya da başka bir şekilde şüpheli olduğu ihbar edilmişse; 

 • Sahte biletse;

 • Yetkililer dışında bir kişi tarafından değiştirilmiş olan herhangi bir uçuş kuponu içeriyorsa ya da tahrip edilmişse, veya bileti sunan kişi “YOLCUNUN İSMİ” kutucuğunda adı geçen kişi olduğunu kanıtlayamıyorsa ki bu tarz bir durumda Corendon Havayolları bu tarz bir bileti alıkoyma hakkına sahiptir;

 • Yolcu, yukarıda bahsedilen eylem ya da ihmallerden herhangi birini daha önce işlediyse ve Corendon Havayolları bu tarz bir eylemin tekrarlanabileceğine inanmak için haklı nedenlere sahipse,

 • Corendon Havayolları,  güvenlik ve düzen nedenlerinden dolayı, kendi makul inisiyatifine bağlı olarak, yolcunun ve yanındaki bagajların taşınmasını reddetme hakkına sahiptir.

 • Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı taşınması reddedilen ya da uçuşa kabul edilmeyen yolcu para iadesi alamaz, uçuşu ile ilgili herhangi bir hak talep edemez
 • Corendon Havayolları’ndan satın alınan uçuş biletleri hariç bütün rezervasyonlar ve değişiklikler  tur operatörleri ve seyahat acenteleri tarafından yönetilmektedir. Tur Operatörüne kapalı olan uçuşlarda, Corendon Havayolları’nın, biletler ve yolcu rezervasyonları üzerinde hiçbir bağlantı ya da etkisi yoktur.

 • Uçuş zamanları ya da varış noktalarındaki değişiklikler ve kiralanan uçuşların iptalleri yukarıda bahsedilen taraflarca yönetilmektedir. Dolayısıyla, Corendon Havayolları herhangi bir değişiklikten dolayı sorumlu tutulamaz.

 • Gittiğiniz şehirden önce uçuşunuzla ilgili herhangi bir ara iniş (stop-over) bulunup bulunmadığı hususunda Seyahat Acentenizden bilgi alabilirsiniz.

 • Corendon Havayolları, kendi tasarrufu dışında gelişebilecek zorunlu durumlar hariç yaşanabilecek herhangi bir aksaklık, gecikme veya iptal durumunda SHY-Yolcu, EC261/2004 regülasyonlarında belirlenmiş yolcu haklarının gereğini yerine getireceğini taahhüt eder.

 • Gecikme, iptal ve her türlü yolcu haklarınız ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 • http://www.corendonairlines.com/tr/yolcu-haklari
 • Lütfen Seyahat Acenteniz aracılığıyla uçuşunuzu bir gün önceden tekrar teyit ediniz ve uçuş detaylarınızda herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol ediniz.

 • Uçağın kalkış saatinden en az iki saat önce check-in işlemleri için havalimanında hazır bulunmanızı tavsiye ederiz.

 • Lütfen bagajınızın doğru uçuş ve doğru varış noktası için etiketlenmiş olduğundan emin olunuz.

 • Check-in işlemleri, uçağın tarifeli kalkış saatinden 45 dakika önce kapanmaktadır. Check-in işlemleri sona erdikten sonra kendilerini takdim eden yolcuların uçağa binmesine izin verilmeyecektir, Bu durumda yolcularımız koltuklarını ve uçuş ile ilgili tüm haklarını kaybedeceklerdir - para iadesi yapılmayacaktır.

 • Bütün uçuşlarda yolcularımızın check-in işlemleri sırasında geçerli bir fotoğraflı kimlik belgesi sunmalarını istemekteyiz (çocuklar ve bebekler için de geçerlidir). Vize işlemleri için seyahat acentenizle ya da ulusal konsolosluğunuz veya elçiliğiniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 • Yolcular gerekli bütün seyahat belgelerini almak ve seyahatin her ayağındaki (kalkış, iniş, transit) ülkelerin bütün yasalarına, düzenlemelerine, emirlerine, isteklerine ve seyahat şartlarına uymak zorundadırlar. Corendon Havayolları; yolcunun kimlik/pasaport, vize veya bilet sorunları nedeniyle uçuşa kabul edilmemesinden sorumlu değildir.

 • Lütfen unutmayınız ki Corendon Havayolları pasaportların, vizelerin ya da diğer kişisel belgelerin dijital kopyalarını ya da çıktı halindeki kopyalarını alma yetkisine sahiptir.

 • Check-in esnasında sizlere, uçağa biniş kapısını, saatini ve koltuk numaranızı gösteren bir yolcu biniş kartı verilecektir.  Yolcu biniş kartı olmayan yolcuların uçağa binmesine izin verilmeyecektir.

 • Corendon Havayolları, küresel piyasalardaki yakıt fiyatı dalgalanmalarını karşılayabilmek için uçuş bileti fiyatınıza ek olarak bir ek yakıt ücreti alabilir.

 • Lütfen bir Corendon Havayolları uçuşu için bilet almış olsanız bile Corendon Havayollarının bu uçuşu başka bir hava taşıyıcısı aracılığıyla gerçekleştirme hakkına sahip olduğunu unutmayınız.

 • Corendon Havayolları uçuçlarında sigara içmek kesinlikle yasaktır. Sigara içen ve/veya içmeye teşebbüs eden yolcularımız hakkında “Kural Tanımaz Yolcu” prosedürleri uygulanır.
 • Yolcularimız daha konforlu bir uçuş, müzik ekipmanının, gelinlik ve/veya hertürlü değerli eşyasını rahat bir şekilde taşımak için ekstra bir koltuk satın alabilir. Yolcularımızın bu tarz taleplerini tur operatörlerine, eğer bilet Corendon Havayollarından alınmışsa  info@corendon-airlines.com adresine bildirmesi gerekmektedir.
 • Ek koltukta taşınacak malzemelerin 30kg ağırlığı geçmemesi ve 110X44X55 cm ölçülerinden büyük olmaması gerekmektedir.
 • Ek koltukta taşınacak malzemelerin diğer yolcularımıza, ekiplerimize ve malzemenin kendisine zarar vermeyecek şekilde paketlenmiş olması gerekmektedir. Düzgün paketlenmemiş paketlerin uçuşa kabul edilmemesi hususunda Corendon Havayolları tüm haklarını saklı tutar.
 • Ek koltukta taşınacak malzeme sadece cam kenarı koltuklarda taşınabilir

Uçuş Güvenliği

 • Güvenli bir uçuş geçirmeniz açısından aşağıda belirtilmiş kurallara tüm yolcularımızın uyumu zorunludur.

 • Eşya miktarlarınızı, uçuş sırasında kabin içerisinde ihtiyacınız olabilecek kadarıyla sınırlandırmanızı tavsiye ederiz.

 • Mümkün olan durumlarda, sıvıları uçağın bagaj kısmına koyunuz.

 • Havaalanına gelmeden önce açılıp kapanır sıvı poşetlerini hazırlayınız.

 • Aklınıza takılan soruları havaalanına gelmeden önce havaalanı ya da havayolları şirketinize sorunuz.

 • Güvenlik kontrol noktasına yaklaşırken tarama için açılıp kapanır sıvı poşetlerinizi teslim etmeye hazır olunuz. Kabin bagajınızla aynı anda taramadan geçecektir.

 • Bütün mont ve ceketlerin çıkartılması gerekecek ve bütün metal eşyalar, cüzdanlar da dahil olmak üzere, plastik tablalara koyulacak ve ayrı olarak taranacaktır.

 • Kabin bagajınızda dizüstü bilgisayar ya da başka bir büyük elektrikli ürün taşıyorsanız, lütfen güvenlik kontrolüne yaklaşırken bunu ayrı bir şekilde taranacak şekilde hazırlayınız.

 • Gümrüksüz / bekleme salonunda satın alınan eşyalar: Güvenlik kontrolünden sonra bekleme salonunda satın alınan her türlü boyuttaki sıvı maddeyi uçağa sokabilirsiniz.

 • Çoğu gümrüksüz ya da benzeri ürünler sizlere özel mühürlü bir poşette verilecektir. En son varış noktasına ulaşana kadar bu poşeti açmayınız. Ayrıca, seyahatiniz süresince satın alma kanıtlarınızı saklamanız gerekmektedir. Bunu, bütün transfer noktalarında göstermeniz gerekecektir.

 • Eğer uçağınız AB üyesi olmayan bir havaalanından havalanıyorsa ve bir AB üyesi havaalanından transfer olacaksa, AB üyesi olmayan havaalanından alınan gümrüksüz ürünler transfer uçuşunuza kabul edilmeyecektir.

 • Bıçak, çakı, makas, jilet, şiş vb her türlü kesici, delici, yaralayıcı aletlerin el bagajında taşınması kesinlikle yasaktır ve sadece check-in’de verilen bagajın içine konulabilir.Bu tür aletler, emniyet görevlileri ve otorite yetkilileri tarafından kontrol esnasında bulunduğu takdirde alıkonma imha edilme ve geri verilmeme riskine sahiptir. Corendon Havayolları, bu aletlerin kaybında hiçbir sorumluluk taşımamaktadır.

Sıvılar

 • Yolcular, kapasitesi 100 ml’yi geçmeyen ayrı konteynırlarda olmak kaydıyla çok az miktarda sıvı taşıyabilirler.

 • Bu konteynırlar, kapasite olarak 1 litreyi geçmemesi gereken (yaklaşık olarak 20 cm x 20 cm) tek bir, şeffaf, açılıp kapanır bir plastik poşet içerisinde havaalanına getirilmelidir. Plastik poşetin içindekiler rahat bir şekilde sığmalı ve poşet mühürlenmelidir. Her bir yolcu bu tarz sıvı poşetlerinden ancak bir adet taşıyabilir.

 • Bu poşet, havaalanı güvenlik noktasında inceleme için ibraz edilmelidir.

 • Açılıp kapanır poşetin içerisine yerleştirilemeyen sıvılar uçağın bagaj kısmına verilmelidir. her türlü miktardaki sıvı, uçağın bagaj kısmına verilen bagajlarda taşınabilir.

 • “Sıvılar” tanımı içerisinde aşağıdakilerin bulunduğunu unutmayınız:
 • Su, şurup, çorba dahil olmak üzere bütün içecekler
 • Kremler, losyonlar, yağlar, parfümler, maskara, vb.
 • Tıraş köpüğü ve sprey deodorantlar dahil olmak üzere spreyler ve basınçlı kaplar
 • Diş macunları dahil olmak üzere her türlü macun
 • Saç ve duş jelleri dahil olmak üzere jeller
 • Benzer kıvama sahip diğer solüsyonlar ve maddeler

İlaçlar

 • Gerekli ilaçlara ve bebek mamalarına 100 ml limitinin üzerindeki miktarlarda izin verilebilir ancak bu izin doğrulamaya tabi olacaktır.

 • Her bir yolcunun havaalanı arama noktasından tek bir madde ile geçme hakkı vardır (açılıp kapanır sıvı poşetlerine ek olarak).

 • Tekerlekli sandalyeler, yürümeye yardımcı aygıtlar ve bebek arabalarına izin verilmektedir.

Kayıtlı Bagajlar

Hollanda(Amsterdam Destinasyonu hariç) Girişli ve Çıkışlı Uçuşlarda Geçerli Bagaj Kuralları:
 • Hollanda/Belçika ve Almanya (sadece internetten satın alınmış ve Eco tercihli yolcularımız için geçerli) girişli ve çıkışlı uçuşlarımızla uçan bütün yolcularımızdan el bagajı dışındaki bagajlar için ücret talep edileceğini hatırlatmak isteriz.
 • Yolcu bagajının içeriği giyim eşyasından oluşmaktadır. Değerli evrak, para, ziynet eşyası, elektronik alet, akıcı ve patlayıcı eşyalar bagaj içinde taşınmamalıdır.
 • Corendon Havayolları uçuşlarında standart bagaj hakları tur operatörü ve varış meydanına göre değişiklik göstermektedir. Bagajınız ile ilgili haklarınızı öğrenmek için tur operatörünüzden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hollanda Girişli ve Çıkışlı Uçuşlarda Geçerli Bagaj Kuralları

 • Tur paketi ve sadece koltuk satın alan yolcularımız için geçerlidir.
 • Sadece Hollanda girişli ve çıkışlı Corendon Airlines Hollanda (CHL) kodlu uçuşlarda geçerlidir. Standart bagaj hakkı ile ilgili detaylı açıklamalar aşağıdaki tabloda sunulmuştur.
Website kgs→ 0 kg 20 kgs 30 kgs 40 kgs 50 kgs 60 kgs 70 kgs 80 kgs
Airport kgs↓                
0-20 kgs € 32 - - - - - - -
21-30 kgs € 45 € 28 - - - - - -
31-40 kgs € 55 € 38 € 25 - - - - -
41-50 kgs € 65 € 48 € 35 € 25 - - - -
51-60 kgs € 75 € 58 € 45 € 35 € 25 - - -
61-70 kgs € 85 € 68 € 55 € 45 € 35 € 25 - -
71-80 kgs € 95 € 78 € 65 € 55 € 45 € 35 € 25 -

 

Özel Bagajlar Ücret
Bisiklet Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Sörf Tahtası - Su kayağı tahtası Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Kano Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Dalış Ekipmanları Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Golf Bagajı Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Şişme bot Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Body Board/Kayak Ekipmanı Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Yamaç Paraşütü Ekipmanı Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
Askılı Planör Bagaj kilosuna ilave edilerek satın alınır
**AVIH € 40
**PETC € 30

**Bu uygulamaya dahil değildir.

  ✓ İnternet sitesi üzerinden alınan bagaj limiti 80 kilo’ya kadar çıkarılmıştır.

  ✓ Bu uygulama ile; daha önceden bildirimi yapılan, Özel bagaj kapsamına giren ve farklı ücretlendirmeye sa hip olan ekipmanları olan yolcularımız, bu ekipmanlar için de bagaj kilosu satın alacaklardır.

  Örneğin; yolcunun 1 adet bagajı ve 1 adet bisikleti mevcuttur. Daha önceki uygulamada bagaj satın alımı yapıp, bisikleti için kontuarda 25euro ödemeye yapıyordu. Yeni uygulama ile hem bagajı için hem de bisikletin kilosunu birleştirip, toplam miktarda bagaj kilosu satın alacaktır.

Belçika ve Almanya Girişli ve Çıkışlı Uçuşlarda Geçerli Bagaj Kuralları:

 • Belçika ve Almanya (sadece internetten satın alınmış ve Eco tercihli yolcularımız için geçerli) girişli ve çıkışlı uçuşlarımız ile gerçekleştireceğiniz bagajsız uçuşlar için fiyat tarifesi aşağıda bilginize sunulmuştur.
Ağırlık Online fiyat Havalimanı fiyatı
0-20 Kg €15 Tek Yön €25 Tek Yön
21-30 Kg €25 Tek Yön €40 Tek Yön
31-40 Kg €32 Tek Yön €50 Tek Yön
Havalimanı Excess bagaj ücreti €7 Kg Başı

Bir yolcu en fazla 40 kg bagaj satın alabilir, üzeri havayolu onayına ve ücrete tabidir.
Sadece Almanya destinasyonlu uçuşlarda bebeklerin +10kg bagaj hakkı bulunmaktadır

 • Havalimanında tartılan bagajınızın satın aldığınızdan daha hafif olması durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.
 • Flycorendon.com üzerinden satın aldığınız bagaj üzerinde bir bagaj ağırlığı taşımak isterseniz, lütfen check-in görevlisine ödemeyi nerede yapabileceğinizi danışınız.
 • Online İşlemlere açık olan uçuşlarda kalkış saatinden 6 saat öncesine kadar internet üzerinden ilave bagaj rezerve edebilirsiniz.
 • İnternetten satın alınan bagajlarınız için para iadesi mümkün olmamaktadır. (Havayolundan kaynaklı iptaller, uçuş değişiklikleri hariç)
 • Her bir kişi uçuş sırasında yanına sadece 1 adet el bagajı alabilir. El bagajının azami ağırlığı 8 kg, boyutları 55x35x25 cm olmalıdır. Fazla bagaj ücreti ödense bile, 1 parça bagajın ağırlığı 32 kg´ı aşmamalıdır
 • Şemsiye, baston, kutu, vb. maddeler standart dışı bagaj olarak kabul edilir ve uçağın kargo bölümüne kabul edilmemesinden Corendon Havayolları sorumlu tutulamaz.
 • Uçağın kargo bölümünde taşınması talep edilen kırılabilir ve hassas yüklerin paketlenmesi yolcunun kendi risk ve sorumluluğundadır. Taşıma esnasında oluşabilecek herhangi bir hasar durumunda Corendon Havayolları sorumluluk Kabul etmemektedir.
 • Belirlenen serbest bagaj hakları aşıldığında fazla bagaj için ücret alınacaktır. Fazla bagaj ücretinin ödenmemesi durumunda bagaj uçuşa kabul edilmeyecektir.
 • Online işlemler (bagaj, koltuk vs. satın alımı) ile ilgili tüm sorularınız için https://fly.corendon.com/faq adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bagajların alınması ve teslimi

 • Bagajların, varış noktasında ya da aktarma noktalarında sahipleri tarafından alınmak üzere hazır hale geldikleri andan itibaren yolcular tarafından alınmaları tamamen yolcuların sorumluluğudur. Yolcunun bagajını makul bir süre içerisinde almaması halinde Corendon havayolları yolcudan depolama ücreti talep edebilir.
 • Bir bagajı, ancak check-in işlemleri sırasında verilen bagaj kimlik etiketinde adı bulunan kişi alabilir.

Bagaj olarak  ya da Bagaj içerisinde Spesifik Malzemeler / Maddeler

 • Aşağıdaki yükler için, önceden rezerve edilmiş olmaları ve Corendon Havayolları tarafından onaylanmış olmaları şartıyla, yolcudan parça ve yön başına aşağıdaki ücretler alınacaktır.
 • Aşağıdaki malzemeler yolcular tarafından bagaj olarak ya da bagaj içerisinde çok nadiren taşınmaktadır ve bu malzemeler yolcunun serbest bagaj hakkı olarak sayılmamaktadır.
 • Bu tip malzemeler ve bagajlar özel bagaj olarak değerlendirilir ve taşınması bazı şartları ve ücretlendirmeleri gerektirir. Detaylı bilgi için info@corendon-airlines.com adresi ile irtibata geçebilirsiniz.
 • Bu malzemelerin/bagajların taşınabilmesi, havayolunun onayına bağlıdır ve rezervasyon gerektirir. Rezervasyonlar uçuştan en geç 24 saat öncesine kadar corendonairlines.com web sitesi üzerindeki özel durum talep formu vasıtası ile yapılabilir.
 • Sadece az miktarda olmak kaydıyla ve avlanma ve spor silahları için kullanılan düşük kalibreli mühimmat ancak uçağın kargo bölümüne verilen bagaj içerisinde taşınabilir (el bagajı olarak ya da el bagajı içerisinde TAŞINAMAZ)
 • Bisiklet uçağın kargo bölümüne verilen bagaj olarak kabul edilmektedir, Taşınacak bisikletin uygun paketlenmesi, pedalların içe doğru kıvrılması ve gidonun çerçeveye paralel olması gerekmektedir.Bir uçuşta en fazla 6 bisiklet taşınabilir.
 • Sıkıştırılmış hava ihtiva eden dalış tüpleri ancak tamamen havaları boşaltılmış ise kargo bölümünde bagaj olarak taşınabilir.
Bisiklet (Bataryalı) 100.00 €
Bisiklet (Bataryasız) 25.00 €
ScootMobile 100.00 €
Sörf tahtası - Su kayağı tahtası 40.00 €
Kano 50.00 €
Dalış ekipmanları 30kg’a kadar 30.00 €
Balıkçılık Ekipmanları 25.00 €
Şişme bot 30 kg’a kadar 30.00 €
Bodyboard/Kayak ekipmanı 30 kg’a kadar 30.00 €
Yamaç Paraşütü Ekipmanları 30 kg’a kadar 100.00 €
Silahlar ve mühimmatlar (Sadece sportif amaçlı) 50.00 €
Askılı Planör 30 kg’ye kadar €40, 30 kg’nin üzerinde €100
Golf 15 kg’ye kadar €15, 15 kg’nin üzerindeki her bir kg başına €7

 • Aşağıdaki malzemeler yolcular tarafından bagaj olarak ya da bagaj içerisinde çok nadiren taşınmaktadır ve bu malzemeler yolcunun serbest bagaj hakkı olarak sayılmamaktadır.
 • Bu tip malzemeler ve bagajlar özel bagaj olarak değerlendirilir ve taşınması bazı şartları ve ücretlendirmeleri gerektirir. Detaylı bilgi için info@corendon-airlines.com adresi ile irtibata geçebilirsiniz.
 • Bu malzemelerin/bagajların taşınabilmesi, havayolunun onayına bağlıdır ve rezervasyon gerektirir. Rezervasyonlar uçuştan en geç 24 saat öncesine kadar corendonairlines.com web sitesi üzerindeki özel durum talep formu vasıtası ile yapılabilir.
 • Sadece az miktarda olmak kaydıyla ve avlanma ve spor silahları için kullanılan düşük kalibreli mühimmat ancak uçağın kargo bölümüne verilen bagaj içerisinde taşınabilir (el bagajı olarak ya da el bagajı içerisinde TAŞINAMAZ)  
 • Bisiklet uçağın kargo bölümüne verilen bagaj olarak kabul edilmektedir, Taşınacak bisikletin uygun paketlenmesi, pedalların içe doğru kıvrılması ve gidonun çerçeveye paralel olması gerekmektedir.Bir uçuşta en fazla 6 bisiklet taşınabilir.
 • Sıkıştırılmış hava ihtiva eden dalış tüpleri ancak tamamen havaları boşaltılmış ise kargo bölümünde bagaj olarak taşınabilir.
 • Taşıma için sıvı veya gaz oksijen içeren cihazlara izin verilmemektedir. Sadece elektrikle çalışan “Portable Oxygen Concentrator” tipi sertifikalı cihazlar uçuşa kabul edilebilir,bunun dışında Corendon Havayolları ihtiyaç olduğunda uçuş sırasında yolcuya, geçerli uçabilir doktor raporu olması halinde oksijen sağlayacaktır. Oksijen gerektiren tıbbi destek talepleri Corendon Havayollarının onayına ve ücrete tabidir.
 • Oksijen gereksinimi olan yolcularımızın taleplerini uçuşlarından 72 saat önceye kadar Corendon Havayolları’na iletmeleri gerekir. 24 saat ve daha geç gelebilecek taleplerinizin karşılanabilirliği garanti edilmez.
 • Bebek / Çocuk Arabaları taşıma için kabul edilmektedir ancak açılmamaları için katlanmaları ve bağlanmaları gerekmektedir.
 • Yaş piller ve aküler bagaj olarak taşıma için kabul edilmemektedir.
 • Lityum ion tipi piller ve bu tip pillerle çalışan cihazların taşınması sadece el bagajında mümkündür. Bu tip cihazların ve pillerin aktive olmasının önüne geçmek için cihazların uçuş boyunca kapalı tutulması ve pillerin izole edilerek taşınması gereklidir.
 • Tekerlekli  sandalyeler,  Corendon Havayollarının „Engelsiz Havayolu“ politikası kapsamında ücretsiz  olarak  taşınmaktadır.  Eğer tekerlekli sandalye akülü ise sadece kuru ya da dökülmez aküler kabul edilmektedir.Yine akü ile taşınan “scootmobile” tarzı araçlar ölçüleri,gereklilikleri karşılaması durumunda taşınabilir,bu durumda yolcudan geçerli doktor raporu istenir,rapor geçerli bulunmaz ise yolcudan 100€ taşıma ücreti talep edilir.
 • Lityum Ion piller vasıtasıyla çalışan tekerlekli sandalyelerin bataryalarının uygun kap içerisinde uçak içi kabinde taşınması gerekmektedir.
 • Müzik ekipmanları
 • Sadece Almanya destinasyonlu uçuşlarda bebeklerin +10kg bagaj hakkı bulunmaktadır

El/Kabin Bagajları

 • El/Kabin Bagajı, kişisel eşya olarak adlandırılmayan ancak uçuş sırasında yolcu tarafından kabinde taşınan eşyalar anlamına gelmektedir. Kabin Bagajı, koltukta seyahat eden yolcu başına bir adet ile sınırlandırılmalıdır (çocuk ve bebek yolcularımızın kabin bagajı taşlıma hakkı yoktur) ve yolcu bu bagajdan kendisi sorumludur. Bu tarz bagajların kabine kabul edilme şartları şunlardır:
 • - Maksimum Ağırlık  : 8 kgs (15 Lbs)
 • - Maksimum boyut   : 55 * 35 * 25 cm (22 * 14 *10  inç)

 • Çok istisnai durumlarda ve yolcudan gelecek özel bir talep halinde ve ancak istasyon amirinin iznine bağlı olarak, müzik enstrümanları, sanat eserleri, kamera, vb. gibi yukarıdaki limitleri aşan büyük ve hassas eşyalar da kabul edilebilir. Bu tarz eşyaların yolcunun gözetiminde tutulması gerekmektedir. Eğer eşya kabinde taşıma için uygun bir boyut ya da hacimde değilse, o zaman uçağın kargo bölümünde taşınacaktır. Bahsedilen eşyaların hasar görmemesi için uygun şekilde ambalajlanması gerekmektedir.

 • Gate bölgesinde el bagajınızın herhangi bir şekilde belirtilen ölçü, sayı ya da ağırlıklardan farklı tespit edilmesi durumunda 75€ ceza ödemesi talep edilecektir.

 • Uçak içerisinde unutulan, kaybolan veya hasarlanan eşyalar misafirlerimizin sorumluluğunda olup Corendon Havayolları bu konuda sorumlu değildir.

Canlı Hayvan

 • İlgili hayvanın kuduz ve diğer aşıları hakkındaki bilgiler ve sağlığı hakkındaki diğer bilgileri sunan gerekli pasaportun kalkış, transit ve varış ülkesindeki ilgili makamlara sunulması sorumluluğu hayvanın sahibi olan yolcuya aittir.

 • Corendon Havayolu uçuşlarında gidilen ülkelerin yasal sınırlamalarından dolayı ilgili hayvan veya hayvanların minimum yaş sınırı 3 ay’dan az olmamalıdır.

 • Kabin içerisinde evcil hayvanlar: Kafes dahil olmak üzere evcil hayvanın ağırlığının 8 kg’yi geçmemesi ve kutunun 55 x 35 x 25 cm’den büyük olmaması ve su geçirmez olması şartıyla uçağın yolcu kabininde maksimum 2 evcil hayvan taşınabilir.

 • Taşıma ücreti hayvan başına / tek yönde 20€’dur. Kabin içerisinde taşınması istenen evcil hayvan için yolcularımızın, rezervasyon sırasında biletlerini aldıkları acenteye veya web sitemizde bulunan Özel Durumlar Talep Formunu doldurup bildirmek ve uçuşa kabul edilebileceklerine dair teyit almak zorundadırlar.

 • 8 kg’nin üzerindeki evcil hayvanlar için kargo bölümünde taşıma: 

 • Her bir uçuşta sadece dört adet evcil hayvan kargoda taşınabilir. Kargoda taşınması istenen evcil hayvan için yolcularımızın, rezervasyon sırasında biletlerini aldıkları acenteye veya web sitemizde bulunan Özel Durumlar Talep Formunu doldurup bildirmek ve uçuşa kabul edilebileceklerine dair teyit almak zorundadırlar.Bu durumda da gerekli bütün aşı ve sağlık bilgileriyle birlikte hayvanın pasaportu ve kafesi gerekli olacak ve ayrıca her bir uçuş için tek yön 40€ taşıma ücreti ödenecektir.

 • Kılavuz köpekler ücretsiz olarak taşınmaktadır ve taşıma şartları uygulanabilir değildir. Görme engelli bir yolcunun yanında bulunan bir kılavuz köpek yolcu kabininde tutulabilir.

 • Bunun için ilgili şartlar aşağıdaki şekildedir:

 • Köpek koltukta oturmayacak ve diğer yolcuların rahatsız olmayacağı bir yerde duracaktır.
 • Köpek Acil Çıkış yakınında durmayacaktır.

 • Köpek ağızlık takacaktır.

 • Yolcu bütün gerekli hayvan sağlığı dokümanlarına sahip olmalıdır.

 • Corendon Havayolları, köpeğin herhangi bir ülke, eyalet ya da bölgeye girmesine izin verilmemesi halinde bu hayvanın yaralanmasından, kaybolmasından, gecikmesinden, hastalanmasından ya da ölümünden sorumlu olmayacaktır.

Kişisel Eşyalar

 • Kişisel eşyalar, etiketleme veya tartım gerekmeksizin kabinde taşınabilen tüm materyaller anlamına gelmektedir. Bu materyaller bilete işlenmemektedir ve yolcu bunlardan kendisi sorumludur. Sadece burada bahsedilen materyaller kişisel eşya olarak kabul edilecektir. Diğer bütün eşyalar bagaj olarak kabul edilecektir.

 • Kadınların el çantaları ya da cüzdanları

 • Uçuş sırasında okuma amaçlı kitaplar, dergiler, vs.

 • Mont, battaniye ya da şal

 • Şemsiye ya da baston

 • Küçük kamera ve/veya dürbün

 • Bebek taşıma sepeti

 • Tamamen katlanabilir tekerlekli sandalyeler ve/veya yolcunun kullanımı için protez cihazları

 • Havası indirilmemiş toplar uçuşa kabul edilemez.

Tehlikeli Maddeler

 • ICAO Annex 18 ve ICAO Doc.9284 ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kuralları gereğince Tehlikeli maddelerin el bagajı veya yolcu bagajı olarak Corendon Havayolları ile taşınması IATA kurallarının izin verdiği limitlerde mümkündür. Havayolu ile taşınması yasaklı maddeler için Corendon Havayolları hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir.

 • Ticari olarak taşınabilen Tehlikeli Maddeler için, gerekli şartların sağlanması hususunda cargo@corendon-airlines.com adresinden onay alınmalıdır

Elektronik Cihazlar

 • Değerli yolcumuz öncelikle uçak içerisindeki taşınabilir elektronik cihazlarınızın kullanımı için Uçuş Ekiplerimizin tüm talimatlarına uymanız önemle rica olunur.

 • Uçak ekibinin, yolcuların ve de kargo parçası olarak, onay alınmasına gerek duyulmadan uçağa alınmasına izin verilen tüketiciler için üretilmiş  elektronik cihazın herhangi bir türü PED (personal electronic device) olarak tanımlanmıştır.

 • Elektriki enerji tüketerek çalışan tüm ekipmanlar bu tanım kapsamına girmektedir. Elektrik enerjisi piller gibi iç kaynaklardan temin edilebilir veya cihazlar belirli uçak güç kaynağına bağlanmış olabilir. PED’ler 3 katagoriden oluşmaktadır.

1. PED : kasten frekans yaymayan vericileri ve kasten radyo frekansı yaymayan cihazları kapsar. Fotoğraf makineleri, radyo alıcıları, ses ve video ileticileri, elektronik oyunlar ve oyuncaklar ve de ekiplere görevlerinde yardımcı olmak üzere uçakta bulunan taşınabilir cihazlar.

2. T‐PED (transmitting PED) : Elektromanyetik dalgaları antenden yayın yolu ile göndermek üzere yüksek frekanslı enerji üreten iletici özelliği olan elektronik cihazlardır. T‐PED’ler kasten belirli radyo frekanslarında frekans yayabilir ve ayrıca PED’ler gibi kasıtlı olmayan frekans da yayabilirler. Kasıtlı vericilerden bazı örnekler; radyo frekansı tabanlı uzaktan kumandalı ekipmanlar (oyuncaklar içerebilir), iki yönlü telsizler, herhangi bir tür cep telefonu, uydu telefonları, cep telefonu veri bağlantısı olan bilgisayar, Wireless Fidelity (WiFi) veya Bluetooth özelliği taşıyan cihazlar. Cep telefonu gibi frekans yayma özelliği olan cihazlar "uçuş  moduna” alınarak devre dışı bırakıldığında PED kategorisine girmektedir.

3. C‐PED : “kontrollü PED” anlamına gelmekte olup Corendon Havayolları tarafından idari denetime ve prosedürel uygulamalara tabidir. C‐PED’ler hem PED hem de T‐PED kategorisinde yer alabilir; örneğin cep telefonlarının uçuş  moduna alındıktan sonra düz uçuşta kullanılmasına izin verilirken, uçuşun diğer safhalarında tamamen kapatılmak zorundadır.

 • Bir çok PED tamamen kapatılsa dahi iç güç kaynağına halen bağlı kalmaktadır. Cihaz tamamen kapatıldığında bazı işlevleri çalışmaya devam eder. Örneğin veri depolama, zamanlayıcı saat, vb. Bu cihazlar tamamen kapatıldığında devre dışı olarak bırakıldığı kabul edilebilir.

 • Pil ile çalışan kol saatlerinin hiç bir veri gönderme yeteneği olmamakla beraber “kapatma” özellikleri de bulunmamaktadır. Emniyet kuralları gereği inişte, kalkışta ve "Kemerlerinizi bağlayınız" ikaz ışıkları yanarken cep telefonu ve tüm elektronik cihazların kullanılması kesinlikle yasaktır.

 • Ancak kalkıştan sonra kemer ikaz ışıkları söndüğünde; mobil cihazlar uçuş  modunda uçuş süresince, alçalma için tekrar kemer ikaz ışıkları yanana kadar kullanılabilir. Aynı kurallar pass ve görevli kabin ekipleri için de geçerlidir.
Phase

Boarding / Disembarkation

Extended Ground Delay (if L1 is open and PIC permist) Taxi and Take off Cruise Level Descent Landing and taxi to gate (until L1 is open)
Mobile and Smart Phones Yes Yes No Yes No
Laptops, Notebooks Yes Yes No Yes No
Tablet Computers, e-readers Yes Yes No Yes No
Mp3 Player Yes Yes No Yes No
Electronic Game Yes Yes No Yes No
DVD/CD Player Yes Yes No Yes No
Personal Headphones Yes Yes No Yes No
Personal Camera Yes Yes No Yes No

Bagaj Aksaklıkları

 • Öncelikle, herhangi bir Corendon uçuşu sırasında hasar, gecikme ya da kayıp gibi her türlü bagaj sorunundan ötürü yer hizmetleri şirketi adına sizlerden özür dileriz. Bu tarz bir durumda lütfen derhal havaalanında bulunan Kayıp Eşya Ofisine danışınız ve Eşya Sorunu Raporunu (Property Irregularity Report) (PIR) doldurunuz. P.I.R. doldurulmadan öne sürülen talepler kabul edilmeyecektir.

 • Bagaj hasarı ya da kaybıyla ilgili bildirimler, varış meydanına inildiği anda yapılmalı ve yolcular şikayetlerini en kısa zamanda havayolu şirketine yazılı olarak iletmelidir. Bagaj etiketi ibraz edilmiş olan hasar durumunda, 7 gün; Gecikme ve kayıp durumunda ise 21 gün içerisinde yazılı şikayette bulunulmalıdır. Şikâyet ihbarının yukarıdaki süreler içinde yazılı olarak aytll@corendon-airlines.com adresine yapılması şarttır.

 • Eğer bagaj herhangi bir şikayet olmaksızın alınmışsa, bu demektir ki bagaj iyi bir şekilde teslim alınmıştır.

 • Birçok durumda özel sigorta şirketleri ile sorunların halledilmesi yolcular açısından daha avantajlı olduğundan dolayı lütfen öncelikle bu tarz sigorta şirketleri ile iletişime geçiniz çünkü bu şirketler eşyaların değerine göre değerlendirme yapmaktadır; diğer taraftan Corendon Havayollarının tazminatlarının çoğu ağırlığa göre ödenmekte ve en fazla tek yönlü uçak bileti ücretiyle sınırlı olmaktadır. 

 • Taleplerinizi hızlı bir şekilde işleme koyabilmemize yardımcı olmak amacıyla lütfen bagaj kimlik etiketi, yolcu biniş kartı ve ilgili makbuzların kopyalarıyla birlikte gecikme ya da hasar için bildirimde bulunduğunuzda havaalanında size verilen Eşya Sorun Raporunun (P.I.R) bir suretini de ekleyiniz. Yolcuların, bagaj talepleriyle ilgili olan orijinal makbuzları saklamalarını tavsiye ederiz. Talep edilen bütün doküman ve beyanların İngilizce ya da Türkçe sunulması gerekmektedir.

 • Bütün talepler, yapılan satın alımlar ya da onarımların kanıtları (örneğin, fiş, fatura), uçuş biletinizi ya da rezervasyonunuzun bir sureti, yolcu biniş kartı ve bagaj etiketi ile desteklenmelidir.

 • Yolcuların, özelikle önemli, hassas ya da değerli eşyalar taşımaları halinde, bagajlarının ve bunların içeriklerinin değerini kapsayan bir sigorta yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

 • Corendon Havayolları kırılabilir ya da bozulabilir eşyalardan, mücevher / para / tablo / halı / perde gibi özel bir değeri olan eşyalardan, değerli madenlerden, bilgisayarlardan, kişisel elektronik cihazlardan, kıymetli evraklardan, tahvillerden ve diğer değerli kağıtlardan, iş dokümanlarından, tıbbi dokümanlardan, pasaportlardan, numunelerden, diğer kimlik dokümanlarından, taşınması yasak olan diğer eşyalardan veya herhangi bir güvenlik kontrolü nedeniyle geciken veya hasarlanan eşyalardan/bagajlardan sorumlu değildir.

 • Ayrıca, Corendon Havayolları tekerlek, ayak, kilit, askı, fermuar, kulp ya da bagaja ekli diğer eşyalar gibi çıkıntı yapan parçalara gelecek hasar ya da kayıplardan ya da kötü bir şekilde veya aşırı şekilde ambalajlanmış bagajlar sonucunda kaybolan eşyalardan ve ayrıca kesik, çizik, sürtme, oyuk ve işaretlerden sorumlu olmayacaktır.

 • Corendon Airlines, bagaj içerisinden kaybolan ya da hasarlanan eşyalardan sorumlu değildir.

 • Corendon Havayolları uçakta ya da havaalanı terminalinde yeri değişen ya da kaybolan kişisel eşyalardan sorumlu değildir. Uçakta yer alan bütün eşyalar varış noktasındaki havaalanında bulunan kayıp eşya ofislerine iletilecektir.

 • Corendon Havayolları, Corendon Havayollarının ağır ihmalinden kaynaklanmadığı sürece, uçuş sırasında yolcuların kabin içerisindeki eşyalarında meydana gelen olaylardan sorumlu değildir.

 • Lütfen unutmayınız ki şikayetler/talepler yalnızca İngilizce, veya Türkçe dilinde kabul edilecektir.

 • Corendon Havayolları aşağıdakilerden sorumlu değildir:

 • Grup olarak check-in yapılan bagajların kaybolması (aileler / birlikte seyahat eden çiftler hariç olmak üzere),

 • Bu tarz bir hasar ya da kaybın Corendon Havayollarının ihmalinden kaynaklanmaması durumunda, yolcunun kendi gözetiminde taşınan ve uçağın kargo bölümüne alınmamış olan bagajlara ve diğer kişisel eşyalara gelecek hasar ya da kayıplar,

 • Corendon Havayolları sadece kayıp bagajı, ilgili bagaj kimlik etiketinde yazan havaalanına göndermekle yükümlü olduğundan ve yolcunun bagajını havaalanından kendisinin almak zorunda olmasından dolayı, kaybolan ve daha sonra bulunan bagajın yolcuya gönderilmesi ya da yolcunun bagajını almak için havaalanına gitme masrafları  (Yolcunun bagajı kendisinin gidip almak istememesi ve bagajının adresine ya da oteline gönderilmesini talep etmesi halinde Corendon Havayolları, bagajın gönderimi sırasında yaşanacak hasar, kayıp ya da kayıp zamandan dolayı sorumluluk kabul etmeyecektir)

 • Avukat masrafları,

 • Para iadesi yapılırken ödenmesi gereken banka transfer ücretleri veya yolcunun yanlış hesap detayları bildirmesi sebebiyle yaşanan kesintiler.

Kayıp Bagaj

 • Bagajınızın aranması sırasında olumlu bir sonucun elde edilememesi halinde aşağıdaki dokümanların kopyalarıyla birlikte lütfen Corendon Havayolları Yer işletme Departmanı Kayıp Eşya Birimine başvurunuz;

 • Kayıp Bagaj Raporu (P.I.R),

 • Uçak bileti,

 • Yolcu biniş kartı;

 • Bagaj ağırlığını gösteren bagaj etiketleri,

 • Ekstra bagaj ücreti makbuzu,

 • Bagaj etiketinizin sökülmüş olması halinde bagajınızın içindeki eşyaların İngilizce ya da Türkçe listesi (parfüm markası, adı, ayakkabı numarası, markasıyla birlikte kıyafetler, kitap adı, vb. gibi özellikle marka adları belirtilecek şekilde).

 • Corendon Havayolları, bilet ya da yolcu biniş kartı sahibinin adına kaydedilmemiş olan ve etiketi olmayan bagajlar için sorumluluk almamaktadır. 

Hasarlı Bagaj

 • Lütfen aşağıdaki dokümanların kopyaları ile lütfen Corendon Havayolları Yer işletme Departmanı Kayıp Eşya Birimine başvurunuz;

 • Hasarlı Bagaj raporu (PIR Raporu),

 • Uçak bileti ve yolcu biniş kartı,

 • Hasarlı bagajın bagaj etiketi,

 • Hasarı gösteren resimler,

 • Bagajınız onarılabilecek gibiyse, onarım yapılan yerden İngilizce ya da Türkçe bir onarım faturası,

 • Bagajınız onarılamayacak gibiyse, yetkili bir onarım mağazasından orijinal bagajın (marka ve modeli kaç yıllık olduğu belirtilerek) onarılamaz ve kullanılamaz olduğuna dair ve orijinal bagajın tahmini değerini ve yaşını gösteren İngilizce ya da Türkçe bir beyan,

 • Bagajınızın satın alma faturası (Satın alma faturası ibraz edilemiyorsa, bagaj fiyatının en fazla yarısı ödenecektir ve bu miktar tek yön bilet ücretini geçmeyecektir).

Bagaj Tazminatları

 • Uçağın kargo bölümüne alınan bir bagajın para iadesi tek yön uçak biletinin fiyatını geçemez ve aşağıdaki formüle göre hesaplanmaktadır:

 • Fiyat  - her bir yaş başına %15. (Hesaplama sırasında bagajın yaşı bir sonraki tam yıla yuvarlanacaktır).

 • Corendon Havayolları, hasar gören bagaj içerisindeki kayıp, kirlenmiş ya da hasar görmüş eşyalardan sorumlu değildir.

 • Hasar gören bagaj içerisindeki hasar görmüş eşyaların para iadesi yalnızca taşınmasına izin verilen ve satın alma ya da onarım kanıtları belgelendirilebilen (fiş, fatura, vb.) eşyalar için yapılacaktır.

 • Bilet fiyatının yolcu tarafından belgelendirilememesi halinde havayolu şirketi tarafından tek yön uçak bileti ya da maksimum 100 EURO kabul edilecektir. Gerekli belgelerin muhtemel masrafları Corendon Havayolları tarafından karşılanmayacaktır.

 • Hasarlı bagaj herhangi bir ücret alınmadan tamir edilirse, Corendon Havayolları yolcuya herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

 • Corendon Havayolları, yolcudan onarılamaz ve kullanılamaz bagajları, masrafları yolcuya ait olmak üzere, Yer Hizmetleri Şirketine ulaştırmasını talep etme hakkına sahiptir.
 • Genel taşıma şartlarımıza göre belgelerin temini için yapılan harcamalar şirketimiz tarafından karşılanmamaktadır.

Gecikmeli Teslimat

 • Uçağın kargo bölümüne alınan bagajın gecikmeli olarak teslim edilmesi halinde yolcuya bariz şekilde zorunlu olan harcamalardan dolayı aşağıdaki şekilde tazminat ödenecektir:

 • Eğer kayıp bagaj, talep tarihinden itibaren 72 saat içerisinde bulunamazsa, Corendon Havayolları tarafından ödenecek olan toplam peşin tazminat, gecikmenin mücbir sebepten kaynaklanmaması şartıyla, 50.00€’yu geçmeyecektir.

 • Bagajın tamamen kaybolması halinde, peşin olarak daha önceden ödenmiş olan tazminat en son ödenecek olan nihai tazminattan düşülecektir.

Kayıp Bagaj

 • Uçağın kargo bölümüne alınan bagajın kaybolması halinde, yolcuya kayıp bagajın gerçek değeri ödenecektir ancak bu ödeme uluslararası uçuşlarda kg başına 20.00 EURO’yu, iç hat uçuşlarında ise kg başına 5.00 EURO’yu geçmeyecektir.

 • Bagaj ağırlığının yolcu tarafından belgelendirilememesi halinde kayıp bagaj maksimum 10 kg olarak kabul edilecektir. Bebek arabaları, tekerlekli sandalyeler ve benzer eşyalar uçağın kargo bölümüne alınan bagaj olarak tanımlanan koşulla aynı şartlara tabidir.

Sorumluluk Harici Durumlar

 • o Corendon Havayolları kırılabilir ya da bozulabilir eşyalardan, spor ekipmanlarından, enstrümanlardan, mücevher/para/tablo/halı/perde gibi özel değeri olan eşyalardan, değerli madenlerden, gümüşlerden, antikalardan, aile yadigarlarından, bilgisayarlardan, kişisel elektronik cihazlarından, kıymetli evraklardan, ilaçlardan, tıbbi eşyalardan, tahvillerden ve diğer değerli eşyalardan, iş dokümanlarından, pasaportlardan, numunelerden, “Sınırlı İzinli” Etiketine (LRT) (Limited Release Tag) sahip bagajlardan, diğer kimlik belgelerinden ve taşınmasına izin verilmeyen eşyalardan sorumlu değildir. Bütün yolcularımızın seyahatlerinden önce yeterli bir seyahat sigortası yaptırmalarını tavsiye ederiz

 • Corendon Havayolları, uçakta ya da havaalanı terminalinde yer değiştiren ya da kaybolan kişisel eşyalar için sorumluluk almamaktadır. Uçakta yer alan bütün eşyalar varış noktasındaki havaalanında bulunan kayıp eşya ofislerine iletilecektir.

 • Corendon Havayolları, bilet ya da yolcu biniş kartı sahibinin adına kaydedilmemiş olan ve etiketi olmayan bagajlar için sorumluluk almamaktadır.

 • PIR Raporunun 1’den fazla yolcu adına düzenlenmiş olması durumunda bu kişilerin hepsinin Para İadesi formunu imzalaması gerekmektedir.

Hasta, Malul ya da Engelli Yolcular

 • Hasta / malul yolcular ancak yolcunun doktoru ya da havaalanındaki resmi bir doktor tarafından verilen yazılı sağlık raporunun ibraz edilmesi karşılığında taşınacaktır.
 • Aşağıdaki durumlarda olan yolculara hiçbir şekilde taşıma hizmeti verilmeyecektir:
 • Örneğin açık tüberküloz, bulaşıcı hepatit, kızıl hastalığı (scarlet fever), difteri, suçiçeği, vb. gibi bulaşıcı hastalığı kuluçka döneminde olan yolcular
 • Son sekiz hafta içerisinde kalp krizi, inme, yaşamsal operasyon geçirmiş yolcular
 • Uçağa alınmasına izin verilmeyen havalı ya da elektrikli cihazlara bağlı olarak tıbbi tedaviye ihtiyacı olan yolcular
 • Uçağın güvenliğini tehlikeye atacak derecede uyuşturucu ya da alkolün etkisinde olan kişiler.
 • “Maluller”. Havayolu ile taşıma için kabul edilmeleri bir doktor tarafından verilecek olan ve hava yolu ile taşınmalarında bir sakınca olmadığını gösteren bir teyit ya da onay belgesine sahip olmayan yolcular.
 • “Engelliler”. “Malul” olmayan ve taşınmaları herhangi bir doktorun teyidine ya da onaylamasına bağlı olmayan bütün engelli yolcular.
Yolcuların hastalıklarını uçuştan önce beyan etmemeleri halinde bunun bütün risk ve sorumluluğu kendilerine ait olacaktır

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı ve Engelli Yolcular

 • Corendon Havayolları “Engelsiz Havayolu” sertifikasına sahip bir havayoludur ve yolcularının konforlu ve emniyetli bir şekilde seyahat etmeleri için tüm imkanları sağlar.

 • Bedensel yetersizlik (duyusal veya hareket sistemi), zihinsel engellilik, yas, hastalık veya diğer engellilik durumları nedeniyle hareket kabiliyeti sınırlı olan yolculardır. Bu kategorideki yolcularımıza uçaktan inişlerde ve check - in işleminin bitiminden sonra yer personeli tarafından uçağa kadar refakat edilir.

 • Corendon Havayolları engelli ve hasta yolculara özel ilgi gösterir. Engelli ya da hasta yolcunun sorunsuz seyahat edebilmesi için, kişinin ihtiyaçlarına uyarlanmış desteğin önceden planlanması gerekir. Bu tür durumdaki yolcularımız, rezervasyonları sırasında biletlerini aldıkları acenteye veya web sitemizde bulunan Özel Durumlar Talep Formunu doldurup bildirmek ve uçuşa kabul edilebileceklerine dair teyit almak zorundadırlar.

 • Uçuşa 48 saatten az süre kalması durumunda yapılan bu tür talepler Corendon Havayolları tarafından karşılanamayabilir ve yolcu uçuşa kabul edilemeyebilir.

 • Emniyet kuralları gereği engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımız uçaklarda acil çıkış sıralarında oturamazlar.

 • Check-in işlemleri esnasında belirlenen koltuk yerleri dışında koltuk tahsis edilen engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımızın yerleri emniyet kuralları gereği kabin görevlilerimiz tarafından değiştirilir.

 • Hareket kabiliyeti sınırlı yolcularımız, yalnızca pencere kenarı koltuklarda (A/F) seyahat edebilirler. Bunun dışındaki koltuklar, yolcunun fiziksel durumuna göre havalimanı check-in personelinin değerlendirmesi doğrultusunda tahsis edilebilir.

 • Hareket Kabiliyeti Kısıtlı ve Engelli yolcularımızın, online veya check-in esnasında satın aldıkları uygun olmayan koltuklar için para iadesi yapılmamaktadır.

Tekerlekli Sandalyeli Yolcular

 • Tekerlekli sandalye kullanan yolculara aşağıda belirtilen engellilik derecelerine göre hizmet verilmektedir.

 • WCHR: (Hareket yeteneği az kısıtlı yolcu) Havaalanı binası içinde uçağa binerken/inerken yardıma ihtiyacı var, apronda otobüse binebilir, merdivende yardıma gerek duymaz, kabin içinde koltuğuna oturup kalkarken, tuvalete gidip gelirken yardım gerekmez.

 • WCHS: (Hareket yeteneği çok kısıtlı yolcu) Havaalanı binası içinde uçağa binerken/inerken yardıma ihtiyacı var, apronda otobüse binemez, merdivende yardıma gerek duyar, kabin içinde koltuğuna oturup kalkarken, tuvalete gidip gelirken yardım gerekmez.

 • WCHC: (Tümüyle hareketsiz yolcu) Arkalığı dik yolcu koltuğu kullanabilir, uzun yolculukları refakatçisi olmadan tek başına yapamaz. Örneğin; Kabinde koltuğuna oturmak/kalkmak, tuvalete gitmek/gelmek – parapleji/hemipleji, çoklu skleroz vb.
  Yolcunun talep etmesi durumunda tekerlekli sandalye hizmeti Corendon Havayolları tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

 • Tekerlekli sandalyeler yalnız kalkıştan 48 saat öncesinde web sitemizde bulunan Özel Durumlar Talep Formunu doldurup bilgi verilmesi ve konfirme alınması halinde taşınabilinir.

 • Tekerlekli sandalyelerin uçuş öncesinde uçağa yüklenecek şekle getirilmesi yolcunun sorumluluğundadır.

 • Yer hizmeti yetkilileri batarya veya şarj aletlerinin sökülmesi için gereken teçhizatlara sahip değildir. Bu sebeple uçuşa hazır şekilde getirilmesi halinde taşınması mümkündür.
  Bu ve benzeri eşyaların, uçuşa hazırlanabilmesi için en az 2 saat öncesinden kontuara başvuru yapılması gerekmektedir.

 • Dökülmez ve kuru akülere ya da dökülmez yaş bataryalara sahip tekerlekli sandalyeler, akünün sökülmesi, tekerlekli sandalyeye sağlam bir şekilde bağlanması ve kutuplarının yalıtılması koşuluyla, uçağın kargo bölümünde taşınabilir.

 • Tekerlekli sandalyenin dik bir şekilde yüklenememesi, istiflenememesi, sağlama alınamaması ve boşaltılamaması halinde akü sökülmeli ve ayrı olarak bagaj bölümüne alınmalıdır.

 • Taşıma amacıyla akü plastik bir kaseye ya da kaba koyulmalıdır ve böylece kargo bölümünün kirlenmesi ve aşınması önlenmelidir.

 • Yolcuların tekerlekli sandalyeleri, serbest bagaj hakkının üzerinde olsa bile, uçağın kargo bölümüne alınan bagaj olarak ücretsiz olarak kargo bölümünde taşınacaktır.

 • Dökülmez ve kuru akülere ya da dökülmez yaş bataryalara (jel) sahip tekerlekli sandalyeler, akünün sökülmesi, tekerlekli sandalyeye sağlam bir şekilde bağlanması ve kutuplarının yalıtılması koşuluyla, uçağın kargo bölümünde taşınabilir.

 • Tekerlekli sandalyenin dik bir şekilde yüklenememesi, istiflenememesi, sağlama alınamaması ve boşaltılamaması halinde akü sökülmeli ve ayrı olarak bagaj bölümüne alınmalıdır. Taşıma amacıyla akü plastik bir kaseye ya da kaba koyulmalıdır ve böylece kargo bölümünün kirlenmesi ve aşınması önlenmelidir.

 • “Scoot Mobile” tarzı tekerlekli sandalyelerinizin taşınması doktor raporu beyanınıza bağlıdır,Raporu beyan edemediğiniz takdirde 100€ ödeme talep edilecektir,doktor raporunuzun geçerli olabilmesi,1 aydan daha eski olmayan tıp raporuna bağlıdır.

 • Tekerlekli  sandalyeler,  Corendon Havayollarının „Engelsiz Havayolu“ politikası kapsamında ücretsiz  olarak  taşınmaktadır.  Eğer tekerlekli sandalye akülü ise sadece kuru ya da dökülmez aküler kabul edilmektedir.Yine akü ile taşınan “scootmobile” tarzı araçlar ölçüleri, gereklilikleri karşılam2ası durumunda taşınabilir, scooter tipi cihaz ve ekipmanlar en az iki ölçüsü (en,boy,yükseklik) 86cm’den kısa olmalıdır, bu durumda yolcudan geçerli doktor raporu istenir,rapor geçerli bulunmaz ise yolcudan 100€ taşıma ücreti talep edilir.

 • Lityum Ion piller vasıtasıyla çalışan tekerlekli sandalyelerin bataryalarının uygun kap içerisinde uçak içi kabinde taşınması gerekmektedir.

İşitme Engelli Yolcular

 • İşitme engelli yolcularımıza check-in ve boarding esnasında öncelik tanınmaktadır. İşitme engelli yolcularımızın uçakta kabin ekibi ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak için kabinde ayrıca ufak not bloklar bulunmaktadır.
  İşitme engelli yolcularımız uçuş emniyeti açısından koridorlara ve acil çıkış kapılarında bulunan yerlere oturtulmazlar.

Görme Engelli veya Kısmen Görme Güçlüğü Çeken Yolcular

 • Görme engelli veya kısmen görme güçlüğü çeken yolculara emniyet kuralları kabin ekibi tarafından birebir brifing yapılarak anlatılmakta; ayrıca bu yolcularımıza uçak içinde Braille Alfabesi ile hazırlanmış emniyet kurallarını içeren güvenlik kartları sağlanmaktadır.
 • Görme Engelli veya Kısmen Görme Güçlüğü Çeken Yolcularımız uçuş emniyeti açısından acil koridorlara ve çıkış kapılarında bulunan yerlere oturtulmazlar.
 • Kılavuz köpekler ücretsiz olarak taşınmaktadır. Görme engelli bir yolcunun yanında bulunan bir kılavuz köpek yolcu kabininde tutulabilir. Bunun için ilgili şartlar aşağıdaki şekildedir:
 • Görme ve duyma engelli yolcuya eşlik etmek şartı ile uçağa alınır.
 • Uygun tasma ve ağızlığı olmalıdır.Uçuş boyunca ağızlık ve tasma çıkarılamamalıdır.
 • Köpek sahibinin ayakları dibinde oturmalıdır ve yolcu cam kenarı tarafına oturtulur. Acil çıkış sıralarına oturtulmazlar.
 • Geçerli aşı karnesine sahip olmalıdır.

Hamileler

 • Çoklu gebeliklerde 32. haftadan itibaren hamile yolcular uçağa kabul edilmemektedir.
 • Tekli gebeliklerde ise 36. Haftadan itibaren hamile yolcular uçağa kabul edilmemektedir.
 • Hamile yolcular durumlarını eksiksiz olarak kontuar görevlisine bildirip “Feragat formunu imzalamakla” yükümlüdürler.
 • Hamile yolcular check-in görevlilerine hamile olduklarını ve hamilelik detaylarını bildirmelidirler.
 • Uçuş kaptanı, gerektiğinde, hamile yolcunun sağlığının iyi olduğunu ve yolcunun uçmaya uygun olduğunu gösteren yeni bir doktor raporu isteme hakkına sahiptir.

Yanında Ebeveyn Bulunmayan Çocuklar (UMNR)

 • Yanında ebeveyn bulunmayan 5 yaşından küçük çocuklar uçağa alınamaz.
 • 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklar, aşağıdaki şartları yerine getirmeleri kaydıyla, tek başlarına yolculuk edebilirler:
 • Çocuğun ebeveynleri ya da yasal velileri tarafından yetkilendirilmiş bir yetişkin tarafından kalkış havaalanına getirilmelidirler.
 • İlgili yetişkin kişi, çocuğun seyahat için gerekli olan seyahat dokümanlarını ve ayrıca çocuğun ebeveynleri ya da yasal velileri tarafından doldurulmuş olan bir tazminat formunu (12 yaşının altındaki çocuklar için Sorumluluk Feragati) ya da benzeri bir Handling Şirketi formunu havaalanındaki yolcu hizmetleri personeline ya da yer hizmeti şirketine teslim etmelidir.
 • Çocuklar, ebeveynler ya da veliler tarafından belirlenen kişiler tarafından varış havaalanında karşılanmalıdır.
 • Yanlarında ebeveynleri bulunmayan çocuklar, uçuş için çağrı yapılana kadar ya da uçağa binene kadar ebeveynlerin sorumluluğunda kalacaktır. Bir personel çocuklara uçağa kadar eşlik edecektir. Uçak havalanana kadar ilgili yetişkinin havaalanında kalması istenecektir.
UMNR hizmetinden faydalanacak yolculardan tek yön 25€ hizmet bedeli talep edilir.

Acil Çıkış Sıraları

 • Uçaktan muhtemel bir tahliyeye en iyi şekilde yardımcı olacak olan ve bu tarz bir tahliyeyi engellemeyecek olan yolcular acil durum çıkış kapılarının yanına oturtulmaktadır. Uçuş ekibinin işini yapmasını engelleyebilecek, acil durum ekipmanlarına erişimi engelleyecek ya da uçağın acil durumda tahliyesini zorlaştıracak kişiler bu konuda kabin ekibini bilgilendirmelidir.

  Acil çıkış sıraları aşağıdaki kişilere verilmemektedir:

 • Hareketleri kısıtlı olan, zihinsel olarak sorunları olan, yaşlı, hasta ya da diğer engellere sahip olan yolcular
 • Gerektiğinde hızlı bir şekilde hareket etmesi mümkün olmayan fiziksel ya da zihinsel olarak engelli yolcular
 • Bir acil durum tahliyesini başlatmak için verilen talimatları duyamayacak kadar göz ya da kulak sorunlarına sahip olan yolcular
 • Hamile bayanlar
 • Yanında ebeveynleri bulunmayan çocuklar
 • On iki yaşının altında bebek ve/veya çocuklarla seyahat eden yolcular
 • Fiziksel boyutları hızlı bir şekilde hareket etmeyi engelleyen yolcular
 • Gözaltında ya da sürgünde olan yolcular
 • Kılavuz köpeği ya da evcil hayvanları olan yolcular
 • Gerekli durumlarda Kabin ekibi ve yer personeli bu koltuklarda uçması sakıncalı yolcuların yerlerini değiştirebilir.
 • Corendon Havayolları uçuşlarında servis konsepti bilet türü, tur operatörü ve varış meydanına göre değişiklik göstermektedir. Servis konsepti ile ilgili sorularınız için ifs@corendon-airlines.com adresinden ve/veya tur operatörünüzden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler

  İçki & Alkollü içecekler: Alkol derecesi %22’yi geçen 1 litre içki veya 4 litre şarap
  Sigaralar: 200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gr tütün
  Parfüm: 60 ml parfüm veya 250 ml losyon
  Hediyelik Eşya: 430,- Euro.

Türkiye

İçki & Alkollü içecekler: Alkol derecesi %22’yi geçen 1 litre içki ve 2 litre likör ve alkol derecesi %22’yi geçmeyen 4 litre şarap
Sigaralar: 600 adet sigara ve 100 adet sigarillo ve 50 adet puro ve 250 gr tütün
Parfüm: 5 şişe parfüm veya losyon (her biri en fazla 120 ml)
Hediyelik Eşya: 430,- Euro, 15 yaş altındaki yolcular için 150,- €.
Not: Kurallar, uygulamalar ve kısıtlamalar ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Yolcularımızın uçuşları öncesi ilgili kuralları gözden geçirmesi gerekmektedir. Herhangi bir aksaklık durumunda Corendon Havayolları sorumluk üstlenmeyecektir.

 • Müşteri Memnuniyetnin sağlanması ve devamlılığı Corendon Havayolları’nın birinci önceliğidir. Dolayısıyla, yorumlarınıza ve tavsiyelerinize büyük önem veriyoruz. Düşünceleriniz ve deneyimleriniz bizler için her zaman çok değerlidir. 
 • Hizmetlerimizi geliştirebilmek ve sizlere çok hoş ve rahat bir uçuş deneyimi sunabilmek için bazı uçuşlarımızda siz değerli yolcularımızdan anket doldurmalarını talep etmekteyiz.
 • Her türlü yorum ve tavsiyeniz için kabin ekibimizden isteyebileceğiniz müşteri görüş formunu talep edebilir, ya da değerli görüşlerinizi aşağıdaki linkteki formu doldurarak tarafımıza iletebilirsiniz.
 • http://www.corendonairlines.com/tr/bize-yazin 

  Corendon Havayolları
  Müşteri İlişkileri Departmanı
  Güzeloluk Mah.1879 Sok. No: 148,
  07200  ANTALYA / TURKEY
  FAX: +90 242 324 32 40
  customer@corendon-airlines.com

 • Şikayetler ve taleplerin sadece yazılı olarak, İngilizce, Almanca, Flemenkçe ya da Türkçe kabul edileceğini hatırlatmak isteriz.
 • Yukarıda bahsedilenlere ek olarak başka şartlar da uygulanabilir. Bu durumda lütfen tur operatörünüzle iletişime geçiniz. İlginiz için teşekkür eder ve sizleri en yakın zamanda Corendon uçuşlarımızda görmeyi temenni ederiz.

Saygılarımızla,
Corendon Havayolları Ekibiniz